کارگاه برشته کاری قهوه فرست کافی

تماس 32378607-031

کارگاه برشته کاری قهوه فرست کافی

زمانت را خاص بساز...

عیوب دانه های قهوه برشته شده

عیوب برشته کاری

     معایب برشتكاري قهوه در اصل معايبي هستند که به دلیل فرآیند نادرست برشته‌کاری توسط فرد برشته کار در عطر و طعم قهوه به وجود می آید. هر یک از این نقص ها منجر به طعم های خاص و منحصر به فردی می شوند که می‌توان هنگام نوشیدن فنجان قهوه آنها را تشخیص داد چند نقص اصلی در برشته کاری وجود دارد .دو مورد اول معمولاً نتیجه حرارت خیلی زیاد هستند.

Tipping
هنگامی اتفاق می افتد که دانه‌های قهوه خیلی گرم می شود در این صورت رطوبت از انتهای دانه به صورت ناگهاني خارج شده و انتهای دانه ها می سوزد. تيپینگ می‌تواند به قهوه طعم غلات بدهد. برخی از دستگاه‌های برشته کاری بیشتر از سایر دستگاهها مشمول این عیب هستند.

Tipping

Scorching
در ابتدای برشته‌کاریT دانه ها به محیطی بیش از حد گرم وارد می شوند و یا یکباره مقدار زیادی قهوه در دستگاه قرار داده می‌شود. هنگامی که رنگ قهوه را در تمام فرایند برشته‌کاری بررسی می کنید علائم تیره و سوخته را در سطح قهوه مشاهده می‌نمایید. هنگام نوشیدن فنجان قهوه طعم های سوخته برشته شده دودی از قهوه به بیرون تراوش می‌کند.

scorching

Facing
این حالت معمولاً زمانی اتفاق می افتد که بیش از حد قهوه در دستگاه بارگذاری شود یا اگر از دستگاه درام دار استفاده می شود سرعتی بسیار بالا یا کم باعث این مشکل می شود. سطح صاف دانه ها به سمت درام دستگاه می چسبد و سطح قهوه را نيم سوز مي کند یا می سوزاند مشابه عيب شماره ۲ هنگام نوشیدن فنجان قهوه عطر و طعم سوخته، برشته شده، دودی خواهید داشت.

Facing

Baking
به طور معمول این حالت هنگامی که برشتگی متوقف می شود اتفاق می‌افتد .در حال كه قهوه در حال برشته شدن است به صورت مداوم گرم‌تر می‌شود اما اگر انرژی و گرمای کافی ندارید گرما نمی‌تواند همچنان ادامه یابد و کاهش یابد از طرف دیگر اگر برشته‌کاری خیلی طولانی شود طعم های برشته ای را نیز به دست می آورید که طعم غالب نان است. برخلاف سه عيوب اول شما نمی توانید پخت دانه قهوه را ببینید اما اگر رنگ بیرونی دانه برشته شده را مقایسه کنید و یا هنگام که قهوه آسیاب می شود می توانید آن را مشاهده نمایید. اگر قهوه خوب برشته شود شکل اصلی آن نسبت به قهوه آسیاب شده بسیار تیره تر است. مانند کیک زرد پخته شده ای که بیرونش طلایی رنگ و قسمت داخلی آن زرد است. قهوه پخته شده طعم بی مزه و نامطلوبی دارد که همراه با عطر و طعم های خشک و بسیار شدید جو دوسر همراه خواهد بود و این نقص باعث از بین رفتن اسید ها و قندها می گردد.

Baking

Underdevelopment
آیا تا به حال قهوه فوق العاده اسيدي داشته ايد؟درك توسعه نیافتگی از مراحل دانه مشکل است، اما وقتی دانه ها را آسیاب می کنید متوجه خواهید شد که قهوه های آسیاب شده به طور قابل توجهی شفاف تر از ظاهر دانه ها هستند، این امر ناشی از برشتگی بسیار سریع است. طعم آن بسیار اسیدی خواهد بود و در کامتان خواهد ماند و پس مزه زیادی ندارد. در مقابل عطر و طعم پیچیده دارند و معمولاً تنها دارای یک طعم هستند.

Underdevelopment

Overdevelopment
اصطلاحی کلی است که برای برشته کاری بسیار زیاد به کار می‌رود. در طعم و مزه هرگونه اسیدیته را از دست می‌دهید و مزه ایی ملایم و بدون عطر و طعم را تجربه می کنید. در حالیکه اکثر قهوه ها دارای برخی از ویژگی‌های نیم سوز هستند اما در قهوه های بیش از حد توسعه یافته کاملا عطر و طعم سوختگی وجود دارد.

Overdevelopment

Quaker
آنها دانه هایی هستند که حاصل میوه های فاقد قند به علت فقر خاک و عدم وجود مواد مغذی در خاک هستند. و در زمان برشته کاری به خوبی قابل تشخیص هستند. در واقع کواکرها به درستی برشته نمی شوند. این دانه ها رنگ بسیار روشنی دارند و زمانی که از آنها عصاره گیری می شود طعم ترش و تلخی را در فنجان ایجاد می کنند.

Quaker

منبع:

الفبای قهوه “یک فنجان اسپرسو”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *